
Idén októberben kétéves budapesti jelenlétét ünnepli a Yunus Emre Enstitüsü Budapesti Török Kulturális Központ. Az évforduló alkalmával Törökország hatodik legnagyobb városával, a délkelet-anatóliai Gazianteppel ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
A közvetlenül a szír határ mentén fekvő Gaziantep a délkelet-anatóliai régió legnépesebb, valamint a világ egyik legrégebben, megszakítás nélkül lakott települése. Gazdag kultúrája, történelme, konyhája elvarázsolja látogatóit. Októberben három napra Budapest 6. kerülete megtelik pisztácia illattal, török kézműves mesterekkel és zenével a Gaziantep Napok során.
Három nap, ami csak Gaziantepről szól! Itt az idő, hogy megismerkedj Törökország gasztronómiai fellegvárának kultúrájával és történelmével! Kóstold meg a Gaziantep-ből érkező séfek által készített autentikus édességeket, ismerkedj meg a helyi kézművesekkel, vásárolj szebbnél-szebb portékaikból, tanulj velünk gaziantepi tradicionális néptáncot, valamint látogass el kiállításunkra!
Az eseménysorozatot a sajtó képviselői és meghívott vendégek számára Şakir Fakılı, Törökország nagykövete nyitja meg 2015. október 8-án, 18:00 órakor.
Szíves figyelmükbe ajánljuk, hogy október 7-én, szerdán, a tematikus hónap első programjaként a Török Kávéházi Est programsorozat vendége Szabó István, Magyarország volt ankarai nagykövete lesz, aki 19:00 órától “Gaziantep kultúrája és történelme” címmel tart előadást a városról.
GAZIANTEP NAPOK, PROGRAM:
október 9., péntek (10:00 – 20:00)
Kézműves vásár – Yunus Emre Enstitüsü, belső udvar
Gaziantep leghíresebb kézművesei: rézművesek, textilszövők, textilhímzők, még a Harry Potter filmhez bőrcipőket készítő mester is elhozza kézműves termékeit! (Bővebb infó ITT)
A Zeugma Múzeum kiállítása és filmvetítése – 2. emelet
A város, melynek eredeti neve Antep volt, a török függetlenségi háború idején olyan hosszan küzdött a francia megszállás ellen, hogy a török parlament 1921-ben a „gazi”, azaz „hős” nevet ajándékozta a városnak. Gaziantep város kalandos és csodás történelmét, valamint kulturális örökségét a világ legnagyobb mozaik múzeuma, a Zeugma Múzeum mutatja be a látogatóknak.
Kóstold meg Gaziantepet! – 3. emelet
Gaziantep Törökország leghíresebb pisztáciatermő vidéke. Ennek jelentőségére utal a növény török neve is (antep fıstığı – „antepi mogyoró”). Mivel a finom csemege mindenféle formában, egészben, őrölve, pörkölve, vagy nyersen zsák számra kapható, az eseménysorozatból nem maradhatnak ki a pisztáciás ételek! Kóstoló az autentikus baklavából, valamint más helyi édességekből, mint például a “katmer”. Ezenkívül a régió fűszereivel is megismerkedhetnek az érdeklődők.
Táncbemutatók
17:00 – 17:15 – a Yunus Emre Enstitüsü épülete előtt Gaziantep Önkormányzatának tánccsoportja
ad ízelítőt török néptáncokból
18:30 – 20:30 – magyar és török táncház az ELTE Néptánc Együttesével és
Gaziantep Önkormányzatának tánccsoportjával az ELTÉ-n
20:30 – 21:30 – török néptáncbemutató az Ellátóházban (Budapest, Dob utca 19.)
október 10., szombat (10:00 – 20:00)
Kézműves vásár a Yunus Emre Enstitüsü udvarában
Zeugma Múzeum kiállítás
Ételsarok
14:00 – 14:30 gyöngyházberakás bemutató
14:30 – 15:00 rézművesség bemutató
15:00 – 15:30 tradicionális gaziantepi textil bemutató
15:30 – 16:00 tradicionális gaziantepi bőrcipő bemutató
16:30 – 16:45 néptáncbemutató a Yunus Emre Enstitüsü épülete előtt
17:30 – 18:30 török táncház Gaziantep Önkormányzatának néptánccsoportjával
19:00-19:30 Ünnepélyes tortavágás az intézet megnyitásának 2. évfordulója alkalmából
20:00 – 21:00 török néptáncbemutató
október 11., vasárnap (10:00-13:00)
Kézműves vásár a Yunus Emre Enstitüsü udvarában
Zeugma Múzeum Kiállítás
Ételsarok
Háttérinformáció:
- A 2013. szeptember 12-én megnyílt Yunus Emre Enstitüsü Budapesti Török Kulturális Központ előadásokkal, koncertekkel, filmvetítésekkel, festmény- és fotókiállításokkal, kézműves szakkörökkel, konferenciákkal és szemináriumokkal várja azokat, akik érdeklődnek Törökország, a török nyelv, a török kultúra, művészet és történelem iránt. A törökül tanulni vágyók számára pedig anyanyelvi tanárok bevonásával török nyelvtanfolyamokat kínál, továbbá különböző egyetemekkel együttműködve turkológiával kapcsolatos tudományos tevékenységeknek is otthont ad.
- Yunus Emre, a misztikus költő, valamikor a 13. század közepétől a 14. század első negyedéig tartó időszakban, a Közép- Anatóliai- medencében született. Az Anatóliában virágzó török irodalom nagy nevei közül nem csupán népköltészetével és szúfi verseivel tűnt ki, de a divánköltészetben is maradandót alkotott. Korának gondolkodásmódját és kultúráját közérthető, egyszerű nyelvezettel írta le, ő a nép nyelvén írt szúfi irodalom legnagyobb alakja. A szúfizmussal és az iszlámmal táplálkozó időmértékes verssoraiban megjeleníti az ember önmagával, a tárgyi világgal és Allahhal való kapcsolatát. Yunus Emre minden emberhez, szegényhez, gazdaghoz, keresztényhez, muszlimhoz egyaránt, különbséget nem téve közöttük, hatalmas szeretettel kötődik.
- Gaziantepet a világ legrégebben, megszakítás nélkül lakott települései közé sorolják. Az ókori Dolichenus (törökül: Dülük) nevű település a mai várostól 12 km-re fekszik, a Szíriát és Mezopotámiát Belső-Anatóliával összekötő úthálózat egyik csomópontja volt. Kr.e. 1800 és 1200 között a Hettita Birodalom részét képezte, majd asszír kézre került. Kr.e. 334-ben Nagy Sándor hódította meg. Kr.e. 190-ben a Római Birodalomhoz csatolták, Kr.u. 395-ben pedig Bizánc fennhatósága alá került. Gaziantep Törökország hatodik legfontosabb ipari központja, de a kézművesség is fontos része a város és a tartomány gazdasági életének: az antepi kilim és szőnyeg mellett a népviseleti ruhadarabok, illetve a jellegzetes török hangszer, a zurna is itt készül.
Helyszín:
Yunus Emre Enstitüsü
1062, Budapest, Andrássy út 62.
Tel: (+36) 1 301 0034
budapeste@yee.org.tr
Forrás: Yunus Emre Enstitüsü
One thought on “Kétéves a Yunus Emre Enstitüsü Budapesti Török Kulturális Központ”
Comments are closed.